تازه مسلمان مسیحی که مبلغ شیعه شد

cover.5098.200x200

من سی سال پیش شیعه شدم؛ چون رشته تحصیلی من فلسفه بود، روی ادیان و فلسفه‌های مختلف تحقیق و مطالعه زیادی داشتم. در ۱۸ سالگی به اروپا رفتم و با اسلام آشنا شدم.

پایگاه خبری فرقه ، نور اسلام،‌ نوری است که در دل هر کس در هرکجای دنیا که باشد رسوخ می‌کند و فطرت خفته افراد را بیدار می‌سازد؛ به خصوص آن‌که حقیقت‌طلبی در جست‌وجوی حقیقت باشد، اینجا دیگر زمان و مکان و مرزها بی‌معنا می‌شود و نور اسلام در دل این  افراد تا آنجا نفوذ می‌کند که آن‌ها را سیراب کند. مسیحی مسلمان شده‌ای که اکنون امام جمعه شیعیان آرژانتین محسوب می‌شود از آن جمله است؛ کسی که خدمت به مسلمانان جهت تقویت ایمان و اسلام را سی سال گذشته، هنگام ملاقات با حضرت امام خمینی (ره) اخذ کرد. فرصتی دست داد تا با حجت‌الاسلام (عبدالکریم) فیلیپ ریکاردو پاز گفت‌وگو داشته باشیم.

در ابتدا بفرمایید در اسلام چه جذابیتی داشت که مجذوب آن شدید؟

من سی سال پیش شیعه شدم؛ چون رشته تحصیلی من فلسفه بود، روی ادیان و فلسفه‌های مختلف تحقیق و مطالعه زیادی داشتم. در ۱۸ سالگی به اروپا رفتم و با اسلام آشنا شدم؛  آن زمان در كشورهای شرقی مثل هند عرفان‌هایی بود که عده‌ای را جذب می‌کرد، عده دیگری هم به دنبال انقلاب مسلح  و نظام سوسیالیستی بودند، از طرفی مسئله صوفی‌گری هم مطرح بود، لذا شروع به مطالعه درباره ادیان کردم.  بعد از چهار سال تحقیقات به یک نقطه مشترک رسیدم  و آن این‌که همه ادیان از گذشته صحبت می‌کنند و برای زمان کنونی اثری و حرف تازه‌ای ندارند تا این‌که کنفرانسی درباره اسلام برگزار شد، رفتم ببینم چه خبر است، خیلی خوشم آمد؛ موضوع درباره زندگی پیامبر اسلام بود؛ دیدم که اسلام رسانه‌ای زنده و پویاست آن را دینی استوار و منطقی دیدم  که ادامه‌دهنده توحید و از نسل ابراهیم نبی است و به شکلی گسترده‌تر و جامع‌تر است.

در طول ۱۴۰۰ سال تحریف و تغییری نداشته و از سویی رفتار مسلمانان  برایم جالب بود؛  آن‌ها در زندگی به تکالیف دینی خود مقید بودند؛  این‌ها همه روی من اثرگذار بود. اسلام را دینی زنده و پویا دیدم که زمانش تمام نشده است با اینکه مسیحی معتقد به کاتولیک بودم اما وابستگی به کلیسا نداشتم  و به اسلام روی آوردم. در عرض یک هفته اسلام را قبول کردم؛ دو سه ماه بعد به مسجد توحید دعوت شدم  که مربوط به ایرانی‌ها بود و الان هم مدیر آن مسجد هستم؛ آنجا فیلم‌ها و عکس‌هایی از انقلاب ایران، امام خمینی و سخنرانی‌های ایشان برای ما نشان می‌دادند اولین بار بود که این چیزها را می‌دیدم؛ جریانی جامع و کامل از توحید در کنار رفتار خوب مسلمانان و عقایدی که داشتند مرا مجذوب کرد و تحت تأثیر قرار داد.

آرژانتین کشور آزادیخواهان که سابقه مبارزاتی علیه استکبار دارد، با توجه به این‌که دین اسلام دین آزادیخواهی است آیا به نظر شما می‌توان به شخصیت‌هایی چون مارادونا  که شهرت هم دارند، اسلام را عرضه کرد؟

اگر اسلام را خوب عرضه کنیم دیگر با خودشان است که حرف‌های اسلامی را از غیر اسلام تشخیص دهند و بپذیرند. با مارادونا تجربه‌ای داشتیم، آنجا شایعه شده بود که  وقتی او در فلسطین بوده گفته اگر انگشترم فلسطینی باشد، انگشتم را قطع می‌کنم. حتی در لبنان این شایعه به قدری زیاد  بود که هیچ‌کس مارادونا را دوست نداشت و همه می‌گفتند ما از او خوشمان نمی‌آید.

از طریق واسطه‌ای  با مارادونا مرتبط شدم و از ماجرا سؤال کردم. با ناراحتی همه را تکذیب کرد و گفت  من با مردم فلسطین و مبارزان آن‌ها همراه هستم. خیلی هم دوست داشت به ایران بیاید می‌گفت با افرادی مثل چاوز و فیدل کاسترو عکس گرفته و دوست دارد به ایران هم بیاید، البته زمینه خوبی برای عرضه اسلام را هم  دارد  اما نمی‌تواند به همین خاطر پیراهن ورزشی‌اش را امضا کرد و به سفیر ایران هدیه کرد. می‌گفت با مردم ایران هستم خیلی دوست دارم روزی به ایران بیایم به همین دلیل رسانه‌های غربی و صهیونیستی علیه او خبرسازی زیادی کردند، معتقدم به چنین افرادی با این روحیه مبارزاتی اگر اسلام شیعی عرضه شود حتماً مؤثر خواهد بود.

نظر شما مشکلات تبلیغ شیعه در دنیا به خصوص آمریکای لاتین چیست؟

رسانه‌های غربی باقدرت تمام علیه اسلام و مرکز آن ایران، فعالیت  منفی دارند. البته چند سالی است رسانه‌های امریکای لاتین هم فعال‌شده‌اند و ایران هم شبکه هیسپان. تی. وی را راه‌اندازی نموده  و مخاطبان زیادی را سمت خود کشانده است  که هرچند حرکت خوبی است اما نیاز به  تقویت  بیشتری دارد؛ زیرا آن‌ها با رسانه‌های خودشان مردم را نسبت به اسلام  بدبین می‌کنند اما به نظرم جهان اسلام متوجه اهمیت رسانه‌ها شده و خوشبختانه همین می‌تواند تا حدود زیادی موانع را از سر راه بردارد به خصوص در حوزه فضای مجازی که تأثیرات زیادی دارد./ رهیافته